Interpersonell Psykoterapi Sverige

2026 års IPT-konferens

2026 års IPT-konferens

Att förstå människan i sitt sammanhang – IPT genom livets kriser, relationer och förändringar

Digital konferens via Zoom, 16 oktober 2026

Årets konferens riktar blicken mot människan i sitt relationella och psykosociala sammanhang. Genom forskning, personliga erfarenheter och kliniska reflektioner undersöker vi hur IPT kan bidra till förståelse och återhämtning när relationer förändras, roller bryts upp och livet inte följer den förväntade vägen.

PROGRAM

08.15–08.30 – Välkommen till konferensen

IPTS ordförande Karin Edholm och konferensens arbetsgrupp, Jenny Norlander och Malin Bäck, hälsar välkomna och introducerar konferensens tema.

08.30–09.30 – Ungas erfarenheter av IPT-A

Liselott Lindegren presenterar sin kvalitativa studie om deltagares upplevelser av IPT-A.

09.30–10.00 – Paus

10.00–11.00 – Att bli familjehemsplacerad – relationer, separationer som rollförändring

Emma Edvinsson och Karin Edholm delar erfarenheter av och reflekterar kring arbete med IPT i samband med familjehemsplacering.

11:00 - 12:00 Diskussion i grupper utifrån frågeställningar kopplat till presentationerna

12.00–13.00 – Lunch

13.00–13:45 – Vad menar vi egentligen med sjukrollen i IPT?

Malin Bäck undersöker sjukrollens betydelse i IPT och hur begreppet kan hjälpa oss att förstå och benämna en människas aktuella mående. Sjukrollen handlar inte enbart om att betrakta personen som sjuk, utan kan rymma flera dimensioner: att tillfälligt avlasta skuld och ansvar för symtomen, att legitimera behovet av stöd från andra och att samtidigt stärka personens agens och ansvar för förändring. När ska lidandet förstås som en mänsklig reaktion på svåra livsomständigheter, och när som ett psykiatriskt tillstånd? Vilken betydelse får diagnosen för patientens förståelse av sig själv och sina relationer? Och vad händer när perspektivet förskjuts från sick role till recovery role?

13.45–13.50 – Paus

13.50–14:30 – När livet är behandlingskontexten – ett samtal om kris, diagnos och återhämtning

Anna Kullman och Malin Bäck reflekterar i dialog kring egna kliniska erfarenheter och John Markowitz resonemang om att arbeta med IPT vid olika former av kris – akuta, kumulativa och kroniska. Hur kan IPT hjälpa oss att möta människor vars lidande både kan förstås som ett aktuellt mående och som en reaktion på verkliga och pågående livsomständigheter? Och vad händer med gränsen mellan kris och psykiatriskt tillstånd när livet självt fortsätter att vara osäkert?

14.30–14.45 – Kort paus

14.45–15.30 – Diskussion i grupper utifrån frågeställningar kopplat till presentationerna

15:30-15:55 Vad tar vi med oss? Gemensam slutdiskussion

Presentatörer och deltagare samlas kring dagens teman och uppkomna reflektioner. Vad hjälper IPT oss att se hos människor i utsatta och föränderliga livssituationer? Hur kan IPT behålla sin teoretiska och evidensbaserade grund och samtidigt vara lyhörd för förändringar i människors liv, vården och samhället?

16.00 – Konferensen avslutas

Interpersonell Psykoterapi Sverige

Anmälan gäller * Obligatoriska fält

Förnamn *

Efternamn *

E-post *

Mobil *


Meddelande


Önskemål om vem du vill sitta i grupp med?


Målsman 1 (valfritt)

Förnamn *

Efternamn *

E-post *


Målsman 2 (valfritt)

Förnamn *

Efternamn *

E-post *


Har du någon fråga? Kontakta oss på:
relatera@me.com


Svenskalag.se

Formuläret är skapat via Svenskalag.se.

Så hanterar Svenskalag dina personuppgifter